Træningsgrupper for seniorer (19+)

Kontakt

Buster Å. Nielsen
23 71 61 93
buster.aadahl@gmail.com

 

Træningstider:
Tirsdag og torsdage kl. 17.00-19.00
Lørdag kl. 10.30-12.00

Andre dage efter aftale

Træner

Martin Eisemann de Almeida
20 77 70 69
mellem.lang.distance@gmail.com

Træningstider:
Tirsdag og torsdage kl. 17.00-19.00
Lørdag kl. 10.30-12.00

Andre dage efter aftale

Træner

Andreas Jeppesen
60 55 75 07
jeppesen.atletik@ogf.dk

Træningstider:
Tirsdag kl. 17.00-19.00

Andre dage efter aftale

Træner

Jørgen Halkjær
jha@adslhome.dk

Træningstider:
Tirsdag og torsdage kl. 17.00-19.00
Lørdag kl. 10.30-12.30

Andre dage efter aftale

Træner

Carlo Andrea Giorgetti
31 76 97 07
carloandrea53@hotmail.com

Træningstider:
Mandag og torsdage kl. 16.30-19.00

Andre dage efter aftale

Elitekoncept

Formålet med elitekonceptet og elitegruppen i Odense Atletik er at opbygge og vedligeholde et af Danmarks bedste træningsmiljøer og dermed give hver enkelt atlet mulighed for at udvikle sig til det bedste vedkommende kan i forhold til sit talent og sine muligheder.
Det har været klubbens mål at skabe en god struktur omkring elitestøtten og en klar gennemskuelighed.

Læs Elitekonceptet her. 

For at komme i betragtning og blive en del af elitegruppen kræves det at atleten klarer ét af gældende krav (kap. 6) samt sende en motiveret ansøgning til eliteudvalget ved at udfylde et ansøgningsskema

Hent ansøgningsskemaet her.

Eliteudvalget mødes én gang i kvartalet og behandler indkommende henvendelser.

Ansøgningsfrister:

1. marts 2020, 1. juni 2020, 1. september 2020, 1. december 2020

Send ansøgningen til Eliteudvalget: eliteudvalg@odenseatletik.dk

 

Atleter optaget i Odense Atletiks Elitekoncept i 2020

Andreas Lommer – Halv maraton og maraton

Anna Sofia Mikkelsen – Kuglestød

Emil Mikkelsen – Diskoskast

Jacob Illbjerg Steengaard – 800m og 1.500m

Jonas Gertsen – 3.000m og 5.000m

Kristel Høj Walther – Diskoskast

Laura Valgreen – 10km og halv maraton 

Lise Lotte Jepsen – Hammerkast

Louise Marie Malmqvist – 200m

Marie Aagaard – Diskoskast

Peter Gerner Ejersbo – 1.500m og 5.000m 

Rasmus Gregersen – 800m 

Toke Staub Jørgensen – Stangspring

Klubrekorder og stadionrekorder

I forhold til diverse ranglister og generel statistik henvises der til statletik.dk

Klubrekorder og stadionrekorder
For en oversigt over klubbens alle tiders bedste resultater (senior), vil følgende link indtil videre holdes opdateret:

Alle tiders bedste og stadionrekorder

Træningssteder

Stor tak til vores sponsorer

previous arrow
next arrow
Slider
Luk menu